به نام خداوند صلح و صفا       خداوند بخشنده ی باوفا

 

 درباره محمد پیرحیاتی(مونس)

 

محمد پیرحیاتی(مونس) متولد 1342 تهران، نویسنده، هنرمند، پژوهشگر، اسطوره پژوه، شاعر، خوشنویس، نقاش،عکاس،گالری دار،چیدمان کار و منتقد ادبی و هنری ساکن نروژ است. از ایشان تا کنون کتابهایی در زمینه‌ی عرفان، اسطوره شناسی، هنرعکاسی، هنرهای تجسمی، نقاشی، شعر و... در ایران به چاپ رسیده است که برخی از آن‌ها به صورت دو زبانه می‌باشد؛ از جمله: اول‌ یار ، اسرار، سه بال پرنده، هنر عکاسی و شاعرانگی عکس ، سِرِّ مُدَوَّر(مجموعه نقاشی‌ها).

آثار منتشر شده محمد پیرحیاتی(مونس) عبارتند از:

 1. کتاب‌ها(42 جلد)
 2. مجموعه مقالات در زمینه‌‌ی نقد ادبی و هنری چاپ شده در مجلات ایران
 3. مجموعه نقاشی ها در چهار جلد کتاب به نام های «سِرِّ مُدَوَّر»،«نقاشی چیدمان »، «دلم را نقاشی می کنم» و «شمع و شاهد نقاشی ها» به چاپ رسیده است. 
 4. پنج نمایشگاه نقاشی در شهر ماندال، کشور نروژ.
 5. بالغ بر 44 نمایشگاه چیدمان در شهر ماندال، کشور نروژ.
 6. یک نمایشگاه مشترک عکاسی تحت عنوان«از نهاوند تا ماندال» با عکاس محمود پیرحیاتی در ایران.
 7. «زیر آسمان ماندال با مونس» مجموعه‌ای است از آثار محمد پیرحیاتی(مونس) در بیان بصری که در هنرهایی مانند نقاشی، چیدمان، عکاسی و ... در شهر ماندال - کشور نروژ – ارائه گردیده است
 8. محمد پیرحیاتی(مونس) مجموعه‌ای از نقاشی‌ها تحت عنوان«چهره ها و چاره‌ها» را در طی سال‌های اقامت خود در کشور نروژ از چهره‌های ادبی، هنری و ... ایران و جهان آفریده‌اند که بالغ بر هزار چهره می‌باشد که تا به‌حال بخش قابل توجه‌ای از آن در سایت حاضر ارائه گردیه است.
 9. «عکس نقاشی ها »، مجموعه ای از کارهای هنرمند ایرانی ساکن نروژ - محمد پیرحیاتی(مونس)- می باشد که با رویکرد تطبیقی، تلفیقی و ترکیبی میان نقاشی و عکاسی- Mix Art- در طبیعت و محیط پیرامونی انسان انجام گرفته است. بخش کوچکی از این مجموعه که بیش از هزار قطعه «عکس نقاشی » می باشد در سایت ایشان با همین نام قابل مشاهده است.

 10. ایشان در کشور نروژ و در شهر ماندال،از سال 2011 تا پایان سال 2015 صاحب گالری مونس بوده و آثار خود را در آنجا به نمایش گذاشته و به علاقه مندان عرضه می نمودند.

 11. ضمناً نمایشگاهی تحت عنوان «پرده برداری از مجموعه آثار نوشتاری» ایشان در تاریخ 2015/05/22 در «گالری مونس» برپا گردید.

 

 


 

 

سپاس و قدردانی

«سَر به مُهر و سرّ به مِهر در کار بودست از ازل

نور عشق مردمان از یار بودست در ازل

عاشق این مردمم کز من نمی خواهند غزل

لیک می گویند بگو با ما  چه بودست در ازل

بارها گفتم ز نور و حکمتی در پشت دل

پشت دل در پشت دل، اسرار بودست در ازل»

(استاد مونس)

 

... چند سالی است که بنده- زهره پیرحیاتی-  به همراه برخی از شاگردان استاد مونس تصمیم گرفتیم در راستای معرفی آثار گوناگون و نوآورانه‌ی استاد مونس که روز به روز بر حجم آنها افزوده می شد، در سطحی گستره تر بپردازیم. شاید اگر سایت حاضر راه اندازی نمی شد  کسی متوجه این حجم کلان آثار تولید شده توسط استاد مونس نیز نمی گردید آنچنان که در ایران و جهان نیز از آن بی خبر بوده اند.

علت این بی خبری مردم ایران و جهان از آثار گرانسنگ و متنوع استاد مونس ابتدا به شخصیت و منش خود ایشان بر می گردد که بیشتر به ره توشه چینی و گوشه نشینی التفات داشته و تنها به کارهای خویش مشغول‌ می باشند و بس و سپس به کوتاهی و قصور ما شاگردانش مربوط است که بیشتر به فکر دریافت عشق و معرفت از مهر و کرم بی پایان ایشان بوده ایم و بس.

این کوتاهی و قصور را زمانی بهتر دریافت  کردیم که سایت حاضر، راه اندازی شد و تازه متوجه شدیم تا چه اندازه مرهون و مدیون استادی هستیم که در آرامشی معنوی و روحانی، آنچه را به ما می بخشیدند، چنان بی منت، بی ادعا و بی سر و صدا بوده و هست که خدا می داند و بس.

افزایش روزافزون بازدیدکنندگان سایت از یک سو و مهر و محبت برخی از ایشان در تماس های دیداری، تلفنی و ایمیلی و... و ابراز خوشحالی و قدردانی اندیشمندان، هنرمندان، دوستان، آشنایان، مردم ایران و سراسر جهان از وجود و حضور چنین نویسنده و هنرمندی – استاد مونس- باردیگر ما را بیش از پیش شرمنده نمود.

شاید یکی از زیباترین و ارزشمندترین این تماس ها از سوی قهرمان کوهنوردی جهان بود -  سرکار خانم پروانه کاظمی- که دل ما را به راهمان قرص و محکم تر کرد. ایشان در تماسی تلفنی به اینجانب گفتند:«... جوایز بسیاری را دریافت کرده ام ولی هیچیک به اندازه نقاشی که استاد مونس از چهره ام کشیده اند مرا خوشحال نکرده است». بدین وسیله از تماس و ارتباط یکایک شما عزیزان در ایران و سراسر جهان سپاسگزاری و قدر دانی می نماییم.

«آدمی اساطیری

با چهره ای ازلی

راه می رود در سینه ات پنهان

چشمانت با« نور» او می بیند

گام کلامش

در تنفس تو می روید

تا مرز هنوز

با تو این نکته را می گوید:

«ریشه ات را بشناس تابشناسی

آنچه ظنّت به تو می گوید!»

( استاد مونس)

زهره پیر حیاتی

(دانشجوی دکترای روانشناسی)

 

 


 

 

 

لوگوی گالری مونس:

 

لوگوی وب سایت مونس

 

 

 فیلم ها و مصاحبه ها:

 

مصاحبه ی نویسنده و هنرمند ایرانی ساکن نروژ  محمد پیرحیاتی(مونس) با تلویزیون نروژی- Tare TV- در گالری ایشان – گالری مونس- در شهر ماندال- آمفی سنتر- در سال 2012 که در این بخش به نمایش درمی آید.

 

 

 

هنرمند و مفسر سرکار خانم مریم تهرانی-همسر استاد محمد پیرحیاتی (مونس)- در کشور نروژ و شهر ماندال فیلم زیر را در راستای معرفی آثار استاد مونس تهیه نموده اند که در اینجا به نمایش می گذاریم و آیدی اینستای سرکار خانم مریم تهرانی  Maryam.m.tehrani@ می باشد که در زمینه‌ی خوانش و تفسیر استاد مونس فعالیت دارند.