«مخاطب محترم گاهی اوقات سایت حاضر به دلایل مشکلات فنی از دسترس خارج می شود که بدین وسیله از شما پوزش می طلبیم»

 

 

 

چهره های ادبی هنری نروژ

استاد محمد پیرحیاتی( مونس) مجموعه نقاشی‌های «چهره‌ها و چاره‌ها» (چهره‌های ادبی هنری نروژ) را تقدیم می‌کند به: اهل فرهنگ و ادب و هنر کشور نروژ

چهره‌ها و چاره‌ها

«چهره‌ها و چاره‌ها» نام عنوانی است که استاد محمد پیرحیاتی(مونس) به مجموعه نقاشی های خویش داده است که به شکل سوررئالیستی، تخیلی و نمادگرایانه از چهره‌های ادبی،هنری و ... ایران و جهان در طول این سال‌ها ارایه نموده‌اند.

در راستای این رویکرد هنری چهره‌های ادبی هنری نروژ و شهر ماندال- محل سکونت استاد مونس- سهم بسزایی داشته‌اند که به نوعی از دلدادگی و مهرورزی استاد به چهره‌های ادبی و هنری نروژ و شهر ماندال خبر می‌دهد.

بدیهی است که نقاشی‌های حاضر- چهره‌های ادبی هنری نروژ- اگر هیچ شباهت ظاهری با چهره‌های واقعی آن‌ها نداشته باشد ولی نمی‌توان کتمان کرد این رویکرد ‌بکر، تازه و خلاقانه بیشترین شباهت را با آرمان‌ها،ایده‌آل‌ها، اندیشه‌ها،آرزوها، امیدها، تفکرات و زندگی هریک از ادیبان و هنرمندان کشور نروژ را نشان می دهد که استاد مونس علاوه بر آشنایی‌اشان با برخی از این هنرمندان از نزدیک با مطالعه و پژوهش بر روی آثار ایشان به سراغ نمادها، طرح‌ها و  رنگ‌هایی رفتند که مبین روحیه، تفکر و بینش آن‌ها نیز می‌باشد.

به طور مثال کافی‌ست اندکی با آثار  عکاس مطرح نروژی- کن اپران(Ken Opprann)- آشنایی داشته باشید تا دریابید چرا استاد مونس از این همه رنگ‌های گوناگون و لایه به لایه در پس و پشت آن هنرمند به کار گرفته‌اند.

پشت خمیده‌ی این هنرمند نروژی  نه تنها جستجوگری او را به رخ می‌کشد بلکه از حرکت‌های بدنی یک عکاس هنگام عکاسی نیز خبر می‌دهد. هرچند پیام ضمنی دیگر این شکل بدن  ارادت این هنرمند نروژی را در احترام و خضوع به سوژه به‌ویژه سوژه‌های انسانی با فرهنگ‌های گوناگون را نیز ارائه می نماید که در کتاب خود تحت عنوان« Tro » آن را  با تصاویر آشکار نموده و با زبان این گونه بیان می نماید:« رنگارنگی و تنوع عکسهای کتابم- ترو- عمیق ترین فاهمه بشری نسبت به پنج دین جهانی در کنار هم می باشد که هیچ ربطی به سوء استفاده های ایدئولوژیکی و سیاسی جهان امروز از دین ندارد».

اینجانب زهره پیرحیاتی هرگاه پرسشی از استاد مونس درباب نمادشناسی برخی از این تصاویر می نمایم غرق بازنمایی و تبییی از سوی ایشان می گردم که نه تنها لذت‌بخش است بلکه سرشار از دانش و بینش و منش نیز می باشد که نمونه‌ی بارز قابل تطبیق آن همانا هنرمند نروژی- کن اپران(Ken Opprann) - می‌باشد که بخشی از آن  با شما درمیان گذاشته شد.

زهره پیرحیاتی(روان‌شناس)

 

 

ادامه دارد...

تقدیم به مونس جان ، استاد محمد پیرحیاتی(مونس)